Zvláštní cena

Zvláštní cena

Terapeutické jezírko u domova pro seniory
 
Zvláštní cena
za pozitivní příklad pro domy s pečovatelskou službou, ukazující, jakým způsobem je možné zvýšit kvalitu života seniorů, obytného prostředí s využitím vody a tradičních léčebných metod.
Dílo: Terapeutický přírodní bazén v areálu domova pro seniory
Zhotovitel a autor projektu: Green engineering s.r.o.
Další zhotovitel: Ing. Jiří Hájek-Zakládání zahrad – sadové úpravy, závlahový systém
Investor: Centrum Rožmitál pod Třemšínem
Výše investic: 3 024 000 Kč s DPH
Realizace: červen–listopad 2020

Málokterý dům pro seniory má štěstí na rozsáhlý, bohatě vybavený areál, na aktivního a velmi šikovného ředitele a firmu, která naslouchá, dokáže rychle reagovat na vzniklou situaci a přinést výsledek. V Rožmitálu pod Třemšínem se to podařilo. Park obepínající objekt totiž obsahuje, oproti jiným zařízením podobného typu, jednu velmi příjemnou zvláštnost, biobazén s hydroterapií. 
Vysoce účelně a systematicky sestavená vodní cesta je navržena podle léčebné metody Sebastiana Kneippa, nabízející klientům možnost procedur zaměřených na léčení některých nemocí a zlepšování cirkulace krve. Ještě navíc se mohou klienti celí ponořit do bazénu uvnitř soustavy suchých a vodních chodníků. Bazén je srdcem nejen vodní cesty, ale také celého mladého, nedávno vysazeného parku obklopujícího hlavní budovu. Působí výrazně technickým dojmem, ale účel, ke kterému slouží, to celé opodstatňuje. Bezpečnost seniorů je tady na prvním místě. Dílo vznikalo za složitých podmínek, ale výsledek je mimořádný.
Terapeutické jezírko s volnou vodní plochou 30 m2 má tvar písmene L. Největší délka jezírka je 6 metrů a největší šířka 4 metry. Další vodní plochy tvoří leknínové zóny, které od jara do podzimu přinášejí zejména estetický efekt.
Díky rampě s plochou 7,5 m2 může klient zajet do vody až do hloubky 20 cm i s vozíčkem. Jednou z vodoléčebných a relaxačních procedur je suchý Kneippův chodník o ploše 4 m2, vybavený možností přechodu do vody. Doplňkem jsou dvě nerezové nádržky s vodou na horní končetiny. 

Konstrukce a technologie
První biobazén pro klienty Centra a vozíčkáře využívá principu přírodního čištění vody přes biofilmový filtr v kombinaci s mechanickou filtrací. S garancí křišťálově čisté vody je provozováno zcela bez chemie. Biologická zóna je osazená rostlinami.
Na železobetonové základové desce jsou postaveny zdi z polystyrenových tvárnic. Ty byly následně proarmovány ocelovou tyčovinou a zality betonem. Dno a stěny byly nakonec opatřeny šedou PVC izolací. Biologická filtrace je navržena jako rychlý průtokový biofilmový filtr dimenzovaný vůči objemu vody jezírka. Systém je navržen v podobě dvanácti filtračních válců za sebou se zásypem vápence. Filtrace je založena na vytvoření chemicko­biologické rovnováhy s nízkým obsahem prvků, tvořících živiny pro růst řas a sinic. Cirkulaci vody zajišťuje čerpadlo umístěné v regenerační (filtrační) zóně, jehož pomocí voda přes chrlič cirkuluje zpět do koupací zóny.
Ze středové zóny vodu odvádí skimmer do biofiltru s nízkou spotřebou energie (max. 150 W). Činností mikroorganismů při chycených na povrchu substrátu v biofilmu se z protékající vody odebírají živiny tak, aby obsah fosforu byl do 0,01 mg/l. Biofilm na povrchu biofiltru postupně narůstá a musí se pravidelně odstraňovat; proplach se provádí v šestitýdenních intervalech od začátku dubna do konce října. Biologickou filtraci podporuje technologie mechanické filtrace, sloužící zejména pro sběr hladinových nečistot. Má podobu pískového filtru a včetně ostatních komponent je umístěná v domečku poblíž jezírka.
Dopouštění vody probíhá z městského řadu a automaticky je řídí sondy.
Lekníny jsou sázené jako dospělé tříleté rostliny. Jejich výsadba byla provedena do specifického substrátu určeného výhradně pro aplikaci do biobazénů. Skimmerové jezírko bylo osázeno běžnými příbřežními rostlinami, jako jsou například ostřice nebo sítiny. Dřevěné pobytové a malé molo i chodník v okolí jezírka jsou z termoborovice.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie