Biobazén v zahradě zrcadlení dvou světů

Biobazén v zahradě zrcadlení dvou světů

1.    místo 

Zhotovitel: Landeco Ing. Pavel Hofman
Autor projektu: Landeco Ing. Pavel Hofman
Další zhotovitelé: Green engineering s.r.o. – technologie biologické filtrace, hydroizolace, podhladinová lamela
Martin Menšík – dřevěná terasa
R.A.M. STEEL  - ocelová konstrukce
Místo: Malšice
 

Zrcadlení dvou světů
Když se otevřou dřevná vrata původního jihočeského statku, objeví se cesta dlážděná žulovou kostkou, která je jakousi demarkační linií dvou světů. Tím prvním jsou hospodářské objekty, kůlna, garáže, stodola a vrata do dalších prostor. Výškové rozdíly jsou dorovnány kamennými zídkami lemujícími záhony trvalek, běžící přesně a přísně a nedbají, když se jim do cesty postaví kámen. Prostě jej pohltí do své přesnosti. Tady vládne kámen. Druhému světu vládne beton. Je to moderně vybavený dům se sezením pod mohutnou střechou terasy lemovanou zvýšenými záhony z litého betonu, designové květináče a skleník. Za ním je šikovně ukrytý pracovní pult pro přesazování rostlin, záhon s rajčaty a o kousek dál okurky. Mezi terasou a skleníkem, v mlatovém povrchu, jsou zvýšené záhony se zeleninou a bylinkami, ale rostliny se potulují všude kolem a trousí se mezi dlaždicemi. Za kouskem trávníku je rozsáhlá paluba, do které je integrovaný bazén. Jednoduchý obdélník, jako by to byl jen další záhon. Lehátka lákají k odpočinku a schody patrné pod hladinou k sestoupení do vody. Klidná voda zrcadlí okolní střechy, koruny stromů a nebe. Zrcadlení vody inspirovalo k myšlence vytvořit ještě další iluzi - pomocí skutečných zrcadel opticky zvětšit prostor, otevřít ho, posunout zahradu ještě dál.

Technické řešení
Přírodní bazén (biobazén) je umístěný ve dvoře jihočeského statku, který plní funkci jednak privátní zahrady pro rodinu, tak i částečně funkci provozovny firmy Landeco s.r.o. Biobazén má tvar obdélníku o rozměrech koupací zóny 5 x 3 m, ke které přiléhá nika pro krycí lamelu a skimmerové jezírko. Půdorys celé stavby pokrývá společná základová deska uložená v hloubce 1,5 m, tloušťka desky  je 20 cm, z  armovaného betonu B20 a kari sítě 8x100 x100 mm. Stěny všech komor jsou vyzděné ze ztraceného bednění tloušťky  25 cm, armatura 8 mm drát, beton B20. Hydroizolace je z PVC jezírkové fólie tl.1,5 mm, barva tmavá šedá. Úprava vody probíhá přes biofilmový filtr Hydrobalance (10+2) filtrační jednotky, který je svou konstrukcí rychlou filtrací s nárůstem biofilmu. Cirkulace vody je umělá – čerpadlem umístěným ve skimmerovém jezírku. Cirkulace zajišťuje čištění vodní hladiny přes sběrač hladiny – skimmerovou klapku a rovněž dostatečný styk biodegradačních bakterií na povrchu štěrků s protékající vodou systému. Cirkulace je zajištěna jezírkovým čerpadlem Oase Aquamax Eco Premium 12000 12 V, provoz 24 h/den, spotřeba 90-100 W. Výtlak vody je veden do nerezového chrliče v čele biobazénu, chrlič je krytý dřevěným obložením. Osvětlení zajišťují 2 stěnová svítidla LED 15W RGB. Technicky zajímavým prvkem biobazénu je lamela umístěná v nice pod terasou mezi koupací zónou a skimmerovým jezírkem. Lamela je typologicky v kategorii "solární" - tj. ze spodní části černá, barva povrchu dle volby investora.

Péče
Bazénovou síťkou je nutné průběžně odstraňovat z hladiny plovoucí nečistoty, a to zejména z okrajů biobazénu a za skimmerovou klapkou. Rovněž je nutné odstraňovat potopené organické nečistoty a uhynulé živočichy. Minimálně tři až čtyřikrát ročně je nutno odstranit ze dna koupací zóny případné odumřelé části rostlin a potopené nečistoty. Po 6 až 8 týdnech je potřeba provést proplach systému Hydrobalance, tak, že systém na 72 hodin vypneme a poté provedeme vypláchnutí uvolněného biofilmu mimo jezírko. Filtr Hydrobalance se doporučuje hnojit od dubna do září 1x měsíčně speciálním hnojivem Filtercraft jaro a Fitercraft léto, které neobsahuje fosfor, je složeno z N, K, Mg a podporuje množení a účinnost filtru. 

FOTOGALERIE
 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie