Biobazén pro kondiční plavání
3. místo
Zhotovitel: Gabriel s.r.o.
Autor projektu: Studio reaktor, s.r.o.
Místo: Černošice
Tak plav
Biobazén dlouhý osmnáct metrů je dominantou pobytového prostoru. Už při prvním pohledu je vidět kde končí vize architekta a začíná improvizace zahradníka. Dům má jasný, kompaktní půdorys a vůči vstupu se ukazuje svojí nejkratší stranou s venkovním sezením. Sezení je za vodou stejně jako chodník. Se zahradou je propojeno mostkem, mohl by být padací. Tak trochu to vypadá jako hrad s vodním příkopem. Přírodní bazén svou délkou opravdu slouží pro kondiční plavání. Je dominantou pobytového prostoru a zahradu mírně odsunuje na vedlejší kolej. Zahrada bohužel nectí vyšší kompoziční cíl, nedoplňuje dům a je jen zelení, která se snaží oddělit souseda.
Technické řešení
V biobazénu se lidé koupou v měkké chemicky neupravené vodě. Čisticí systém je založen na vytvoření chemicko-biologické rovnováhy s nízkým obsahem prvků, které podporují růst řas a sinic (dusík a fosfor). Koupací zóna o ploše 122 m2 je ohraničena umělým rozhraním s minimální hloubkou 2 m. Samostatné skimmerové jezírko využívá systému biofilmových filtrů Hydrobalance. Čistící část je zakryta třemi segmenty z tropického dřeva, které se dají odklápět.
Cirkulace vody je umělá pomocí čerpadla umístěného mimo koupací zónu biobazénu. Cirkulace zajišťuje čištění vodní hladiny přes skimmerovou klapku do filtrační zóny, odkud je voda odváděna zpět do koupací části.
Základní funkcí, kterou zajišťují rostliny v břehové zóně o ploše 15 m2, je estetická. Čištění vody napomáhají rostliny pouze jako úkryt pro zooplankton, který pomáhá filtrovat vodu. Rostliny jsou vysazeny do speciálního substrátu, který zamezuje uvolňování živin do vody a zároveň pomáhá v růstu rostlinám. V této části je proudění omezeno a hladina by postupem času měla zarůst vegetací, takže občasný výskyt řas na bázi rostlin nebude viditelný. Zajímavým prvkem je řeka z kamínků s přelivem osázená lekníny.
FOTOGALERIE