3. místo kategorie Biobazén

3. místo kategorie Biobazén

Autor projektu: Ing. Pavel Hofman – Landeco ateliér a Green engineering s.r.o.
Další zhotovitelé: Ing. Pavel Hofman, Landeco ateliér – realizace zahrady, Martin Menšík – dřevěné terasy
Místo: Řepeč

 

Ostrov v krajině ticha
Moderní dům stojí na okraji zahrady. Zaparkoval tady jako elegantní jachta u břehu rajského ostrova. Kapitán připlul opatrně a citlivě umístil příď mezi staré ovocné stromy. Ostrůvek vykukuje z moře české krajiny, chráněn ohradou a prstencem zeleně, daleko od civilizovaného pobřeží. Na dům navazuje jednoduchý přírodní bazén obklopený dřevěnou palubou. 

Místo skutečně působí jako ostrov klidu a míru, na okraji lesa, nachystané pro obyvatele opouštějící město po náročném pracovním dni. Dům je obklopen prvky moderní zahrady, racionálními záhony pestrých květin a zeleninou uzavřenou ve zvýšených záhonech. Bazén se vymezil kamennou zídkou s akcenty balvanů působících jako by někdo zamáčkl lískový oříšek do karamelové polevy. Je jednoduchý, obklopený dřevěnou palubou a trávníkovou plochou. Všechna technická zařízení jsou ukryta pod palubou, ale dá se k nim pohodlně dostat. Jemně se vlnící hladina průzračné vody vyzařuje čistotu a pohodu. Tady na palubě dominuje moderní jednoduchost, ale když přeskočíte na „travnatý břeh“ dostanete se do kontrastu, do jiného světa. Oceníte pestrost louky, ovocných i okrasných stromů, taky ohniště, volejbalové sítě rozdělující sportovní travnatou plochu, krmítko pro ptáky z březové kulatinky a oplocený velký výběh pro malého psa. Dům odtud působí neokázale, spíš jako vesnické stavení se stodolou uprostřed ovocného sadu než jako moderní architektura. Pozoruji robotickou sekačku, jak oťukáváním řeší problém sloupu ve své plánované trase, zatímco porota odpočívá na kamenné zídce. Kouzlo okamžiku dvacátého prvního století, kdy se potkává vysoká technologie s krásou přírody přetvořenou člověkem do zahrady.

Přírodní bazén navazuje na centrální místnost domu, se kterou je propojen dominující terasou z exotické dřeviny Ipe, známé také jako brazilský ořech, lapacho nebo příznačně, dle jeho vysoké tvrdosti, ironwood, Tvar bazénu je přísný obdélník o rozměrech 10,8 x 6,7 m. Celá stavba je vyzděna na základové desce o tloušťce 20 cm, bednění 30 cm s odpovídající armaturou. Koupací zóna má hloubku 1,5 m, zabírá plochu 43 m2 a vstupuje se do ní schody přes nástupní podestu. Úprava vody je řešena biologickou a mechanickou filtrací, přičemž každá funguje samostatně. Biologická filtrace má rozměry 10,3 x 1,2 m, hloubku 1,5 m a je schovaná pod molem. Jedná se o biofilmový filtr Hydrobalance bez rostlin. Filtr je vytvarován z náhodně uspořádaného polypropylenu a polyamidové síťoviny obklopující filtrační rouno vyrobené z minerální vlny. Uvnitř filtru je namontována odtoková a sběrná trubka. Seshora jsou filtry je prosypány dolomitickkým vápencem o zrnitosti 4/8 a 16/32. Nátok do biologické části je umístěn uprostřed delší strany koupací zóny, výtlak je veden do nerezového chrliče umístěného v čele biobazénu. Voda cirkuluje nepřetržitě 24 hodin denně při spotřebě 100W. Mechanická (písková) filtrace je umístěna v technické šachtě pod molem a slouží pouze pro doplňkové sbírání nečistot z hladiny. V provozu je maximálně 3 hod/den při spotřebě 750W. Sání je řešeno hladinovým skimmerem a spodní tryskou, výtlak jde do protistrany do trysek. Údržbu dna obstarává bazénový robot Dolphin S300i. 
Je třeba minimalizovat riziko kontaminace vody z vnějších zdrojů, což předpokládá velkou opatrnost při hnojení trávníku (kolem biobazénu raději  vůbec nehnojit). Vodní ptactvo může kromě živin zavléct do vody i bakterie nebezpečné pro člověka. Nejnebezpečnější je však člověk sám, protože opalovací krémy či pot jsou opět zdrojem živin, které mohou zapříčinit růst řas. Proto je potřeba před koupáním použít venkovní sprchu. A pozor na Coca-colu, jedna láhev může kvůli vysokému obsahu fosforu způsobit kolaps celého systému. 


 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie