2. místo kategorie Biobazén

2. místo kategorie Biobazén

Zhotovitel:  Green Art s.r.o.
Autor projektu: Green Art s.r.o. – design, Green engineering s.r.o. – technická část
Další zhotovitelé: Green engineering s.r.o. – izolace a kompletní dodávka technologie
Místo: Praha
 

Přírodní bazén v malé zahradě
Zahrada je malinká, vtisknutá mezi sousední domy a každý další dům má také svoje vtisknutí, další a další, jak už to v husté výstavbě bývá. Jakmile však projdete úzkou uličkou, po zvlněné mlatové pěšině vinoucí se mezi rostlinami a těsně podél domu, získáte pocit, že jste na zahradě jen vy, že nejsou žádné další desítky domů. 

Dostanete se do uzavřeného prostoru vhodného pro práci, odpočinek i hru dětí. Je to místo pro všechny, kterému dominuje jednoduchý přírodní bazén. Dům je se zahradou propojen velkou terasou zčásti krytou výsuvnou markýzou a zčásti ukrytou ve hmotě domu. Bariérou vytvářející intimitu jsou muchovník a dva mohutné černé truhlíky, které se tváří kovově, i když to není pravda. K bazénu se dostanete po dřevěných schodech, je jednoduchý a působí klidně. Na něj navazuje filtrační zóna se štěrkem, vodou a několika rostlinami a kameny rozmístěnými podle neznámého a určitě tajného vzorce. Z filtrační zóny se po stisknutí vypínače jakoby vynoří malý vodotrysk, který najednou vnese dynamiku do celé zahrady. 
Všude dominuje dřevo, na které navazuje trávník a pak divoký trvalkový štěrkový záhon. V něm je umístěno posezení pro děti ve staré třešni a taky trampolína. Nechybí nezbytné zvýšené záhony pro zeleninu a bylinky. Vládne tady klid a harmonie obklopující spokojenou rodinu.

Přírodní bazén 
Přírodní bazén obdélníkovitého tvaru obsahuje koupací část o rozměrech 3,25 x 6,7 m s hloubkou 1,5 m. Vstup do bazénu je po schodech umístěných diagonálně v rohu vedoucích na mělkou podestu v celé šíři prvku o délce 1 m. Skimmerové jezírko o rozměrech  3,25 x 1,85 m  je od koupací části odděleno zdí, je hluboké 1,5 a jsou v něm umístěny biofilmové filtry Hydrobalance zasypané drceným dolomitem, které jsou svou konstrukcí rychlou filtrací s nárůstem biofilmu. Voda je nasávána přes filtry a poté čerpána na opačnou stranu pomocí čerpadla, kde vytéká z chrliče zpět do bazénu.  Vytvoří se tak povrchový proud v převládajícím směru, který plovoucí hrubé nečistoty (listí, okvětní lístky, pyl apod.) transportuje do skimmerové části, kde je lze snadno odstranit například pomocí podběráku. Voda cirkuluje nepřetržitě. Dva až třikrát za rok je potřeba biofilm „sklidit“. Zastaví se cirkulace vody, biofilm odumře a provede se proplach biofilmového filtru. 
 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie